ipedia
18 بهمن 1401 - 13:43

۱۰۶۸ واحد مسکن به مددجویان بهزیستی خراسان رضوی واگذار شد

مشهد ـ مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال تعداد ۸۱۸ واحد مسکونی به معلولین و مددجویان عادی و ۲۵۰ واحد به خانواده‌های دارای حداقل ۲ عضو معلول در مناطق شهری و روستایی واگذار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود فیروزی با بیان اینکه اعتبار ابلاغی در حوزه مسکن برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۸۳ میلیارد تومان است، اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون تعداد ۸۱۸ واحد مسکونی به معلولین و مددجویان عادی و ۲۵۰ واحد مسکونی به خانواده‌های دارای حداقل ۲ عضو معلول در مناطق شهری و روستایی واگذار شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: سیاست‌های رفاهی، منسجم و هدفمند انقلاب در راستای حفظ منزلت و کرامت اجتماعی جامعه هدف بهزیستی موجب شده که برنامه‌ریزی‌های مثبتی در جهت تأمین مسکن مددجویان مخصوصاً خانواده‌های دارای سرپرست معلول و چند معلولی برداشته شود.

وی گروه‌هایی چون زنان سرپرست خانوار، معلولان سرپرست خانوار، خانواده‌های دارای ایتام، خانواده‌های دارای دو عضو معلول و بیشتر، دختران مجرد بالای ۳۵ سال، فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی بهزیستی در صورتی که بیش از ۱۰ سال از زمان ترخیص آنها نگذشته باشد، را جزو گروه‌های هدف برنامه‌های حمایتی مسکن بهزیستی برشمرد و ادامه داد: داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده است. نیازی که در میانِ جامعه‌ی هدف سازمان بهزیستی معنای متفاوت‌تری دارد و به طور مستقیم بر فرایند توانمندسازی آنها تأثیرگذار است.

فیروزی افزود: اعطای ۳۵ واحد آپارتمان از پروژه سادات با همکاری دفتر مقام معظم رهبری، پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان کمک هزینه خرید یا ساخت مسکن از محل مشارکت‌های مردمی ستاد در شهرستان‌ها، انعقاد تفاهم‌نامه با مؤسسه خیریه پرتو مهر امام رضا (ع) جهت تحویل ۲۰ واحد آپارتمان به معلولین و… از جمله برخی از اقدامات انجام گرفته در حوزه تأمین مسکن مددجویان تحت پوشش بهزیستی بوده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت تأمین مسکن برای ایتام، گفت: از ابتدای سال‌جاری ۷۱ واحد برای ایتام واگذار شده و ۳۹ واحد نیز برای آنها در مراحل مختلف ساخت می‌باشد. مبلغ کمک بلاعوض جهت هر واحد مسکونی در طرح کمک به ایتام ۱۲۵ میلیون تومان می‌باشد که از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان توسط سازمان بهزیستی و مبلغ ۲۵ میلیون تومان نیز توسط دستگاه‌های همکار (بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۵۷ واحد مسکونی نیز به زنان سرپرست خانوار و افراد دارای معلولیت که سرپرست خانوار هستند و شدت معلولیت آنها شدید و خیلی شدید است، توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار شده است.

فیروزی با بیان اینکه بهزیستی با نگاه ویژه‌ای به خانواده‌های دارای چند عضو دارای معلولیت می‌نگرد و با توجه به وضعیت نامناسب معیشتی آنها، تأمین مسکن خانواده‌های دارای ۲ معلول به بالا در اولویت این نهاد قرار دارد، گفت: به‌خانواده‌های دارای دو معلول یا بیشتر در صورت زندگی در شهرها مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان و در صورت زندگی در مناطق روستایی مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به‌عنوان کمک بلاعوض جهت احداث یا خرید هر واحد با همکاری سازمان بهزیستی و دستگاه‌های همکار مخصوصاً بنیاد مستضعفان پرداخت می‌شود.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در انتها با بیان اینکه درحال حاضر تعداد ۳۲۰۷ واحد مسکونی نیمه تمام در مراحل مختلف ساخت در سطح استان وجود دارد، گفت: مبلغ یک میلیارد تومان کمک بلاعوض برای تأمین مبالغ تعمیر و اجاره مسکن به مددجویان از ابتدای سال‌جاری تعلق گرفته است. مبلغ ۱۵ میلیارد و هفتصد میلیون تومان نیز جهت کمک به ودیعه مسکن معلولین و مددجویان تخصیص داده شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024791